Our Dance Classes in Oshawa

dance classes in Oshawa

See the schedule for Hoofers Performing Arts' dance classes in Oshawa. We teach tap, jazz, ballet, contemporary & more. Sign up for a class today!

CLASS SCHEDULE

FOR AN SIMPLER VIEWING LIST OF CLASS TIMES, VISIT THE INDIVIDUAL DANCE SECTION FROM THE MENU (Tap For Tots, Kinderjazz, Tap and Jazz, R.A.D. Ballet or Additional Programs) FOR A LIST OF DAYS AND TIMES FOR CLASSES AND LEVELS.

Click to return.
4-6 Week Summer Dance Training
From: 25 Jun 2019 To: 15 Aug 2019
Tuesday
ROOM A  Inter-Adv
 Acro 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Advanced 1 & 2
 Ballet 

 06:00 pm - 08:00 pm 
CLASS FULL
 Advanced
 Foundation 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM B  Inter/Sr
 Conditioning 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Acro Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
ROOM C  Jr 2 Mini PC Tap 
 04:30 pm - 05:15 pm 
 Jr 2 Mini PC
 Jazz 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Prim/Gr 1
 Ballet age 6-8 

 06:00 pm - 06:45 pm 
ROOM D  Pre Jr/Jr 1 Tap
 age 5-7 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Pre Jr /Jr 1
 Jazz age 5-7 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Jr Comp Tap
 Technique 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Jr Comp Acro
 Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
IDEATION UNIT
 
Wednesday
ROOM A  Mini Comp Jazz
 Tech 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Jr Comp
 Lyrical/Cont Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Junior Comp
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
ROOM B  Pre Inter &
 Teen PC Acro 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter &
 Teen Lyr/Contemp 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Jr PC Jazz Tech 
 07:00 pm - 07:45 pm 
 Junior PC Acro
 Tech 

 07:45 pm - 08:30 pm 
ROOM C  Grade 4 Ballet 
 04:45 pm - 05:45 pm 
 Mini Comp Acro
 Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 2/3
 Ballet 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Pre
 Inter/Teen PC Ballet 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM D  Mini PC Acro
 Tech 

 05:00 pm - 05:45 pm 
 Grade 1/2
 Ballet 

 05:45 pm - 06:45 pm 
 Jr 1 Jazz age
 7-9 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Mini Acro (age
 6-8) 

 07:45 pm - 08:30 pm 
IDEATION UNIT
 
Thursday
ROOM A  Mini - Pre
 Inter
 Conditioning/Stretch 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Pre Inter Comp
 & PC Tap 

 05:00 pm - 06:00 pm 
CLASS FULL
 Inter/Sr Comp
 Tap Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Inter/Sr
 Lyr/Contemp 

 07:00 pm - 08:15 pm 
CLASS FULL
 Inter/Sr
 Jumps and Turns 

 08:15 pm - 09:30 pm 
CLASS FULL
ROOM B  Kinderjazz
 (age 4-5) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Mini Comp
 Lyrical 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter /
 Teen PC Jazz 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter
 Lyrical/Contemp 

 07:00 pm - 08:00 pm 
ROOM C  Kinder Ballet
 (age 4-5) 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Teen HIP HIP 
 05:15 pm - 06:00 pm 
CLASS ADDED
 HIP HOP ages
 10-13 

 06:00 pm - 06:45 pm 
CLASS ADDED
 Jr PC Tap Tech
 age 9-12 

 07:00 pm - 07:45 pm 
ROOM D  Budding
 Ballerinas/Creative Movement (age
 2-3) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Kindertap
 (age 4-5) 

 05:15 pm - 05:45 pm 
CLASS FULL
 Kinderjazz
 (age 4-5) 

 05:45 pm - 06:15 pm 
CLASS FULL
 Kinder Acro
 (age 4 - 5) 

 06:15 pm - 06:45 pm 
CLASS FULL
IDEATION UNIT
 

July SUMMER DAY CAMP 2019
From: 08 Jul 2019 To: 12 Jul 2019

Monday-Friday
ROOM A   
ROOM B     JUNIOR DAY
 CAMP 

 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM C   
ROOM D     MINI DAY CAMP 
 09:30 am - 04:00 pm 
IDEATION UNIT   
 
July ACRO DAY CAMP 2019
From: 29 Jul 2019 To: 01 Aug 2019

Monday-Thursday
ROOM A     Pre Inter /
 Inter Comp Acro Day
 Camp (Mon-Thurs) 

 09:30 am - 12:30 pm 
 Mini Comp Acro
 Day Camp
 (Mon-Thurs) 

 01:00 pm - 04:00 pm 
ROOM B     Junior Comp
 Acro Day Camp
 (Mon-Thurs) 

 09:30 am - 12:30 pm 
 Jr Acro Day
 Camp (Mon-Thurs) 

 01:00 pm - 04:00 pm 
ROOM C   
ROOM D     Mini Acro Day
 Camp age 5-8
 (Mon-Thurs) 

 01:00 pm - 04:00 pm 
IDEATION UNIT   
 
August ELITE COMPETITIVE CAMP
From: 19 Aug 2019 To: 23 Aug 2019

Monday-Friday
ROOM A     INTER/SR DAY
 CAMP 

 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM B     PRE INTER DAY
 CAMP 

 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM C     MINI DAY CAMP 
 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM D     JUNIOR DAY
 CAMP 

 09:30 am - 04:00 pm 
IDEATION UNIT   
 
2019-2020 SEASON SCHEDULE
From: 09 Sep 2019 To: 06 Jun 2020
Monday
ROOM A  Junior Comp
 Tap Choreo 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Junior Comp
 Jazz Choreo 

 05:15 pm - 06:15 pm 
 Pre Inter Comp
 Contemp Choreo 

 06:15 pm - 07:15 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Choreo 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Advanced 1
 Ballet 

 08:15 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Pre Int & Teen
 PC Conditioning 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Pre Int & Teen
 PC Jazz Choreo 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Jr Comp
 Lyr/Contemp Tech 

 06:15 pm - 07:15 pm 
 Advanced 1
 Ballet 

 08:00 pm - 08:15 pm 
ROOM C  Intermediate
 Ballet 

 04:45 pm - 06:00 pm 
 Junior PC
 Ballet (age 9-12) 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre
 Inter/Teen PC Ballet 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Pre Inter PC
 Tap Choreo 

 08:00 pm - 08:30 pm 
 Junior PC Tap
 Choreo 

 08:30 pm - 09:00 pm 
ROOM D  Micro Mini PC
 Tap Tech 

 04:45 pm - 05:30 pm 
CLASS FULL
 Micro Mini PC
 Jazz Tech 

 05:30 pm - 06:15 pm 
CLASS FULL
 Grade 1 Ballet
 (age 7-8) 

 06:15 pm - 07:15 pm 
CLASS FULL
 Jr Pre Comp
 Jazz Choreo 

 07:15 pm - 08:00 pm 
IDEATION UNIT
 
Tuesday
ROOM A  Advanced 2
 Ballet 

 04:30 pm - 06:00 pm 
CLASS FULL
 Mini/Jr Comp
 Acro Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Inter/Sr Comp
 Jazz Choreo 

 07:00 pm - 08:15 pm 
CLASS FULL
 Inter/Sr Comp
 Tap Tech 

 08:15 pm - 09:15 pm 
ROOM B  Pre Inter Comp
 Lyrical Tech 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Mini Comp Jazz
 Choreo 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Tap Choreo 

 08:00 pm - 08:45 pm 
ROOM C  Junior Comp
 Jazz Tech 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Grade 2 Ballet 
 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 4 Ballet 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 Junior PC
 Ballet (age 9-12) 

 08:00 pm - 08:45 pm 
ROOM D  Mini PC Acro
 Tech 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Mini Comp/PC
 Tap Tech 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Jr PC Jazz Tech 
 06:15 pm - 07:00 pm 
 Junior PC Acro
 Tech 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Pre
 Inter/Teen PC Lyr Choreo 

 07:45 pm - 08:30 pm 
 Pre
 Inter/Teen PC Jazz Tech 

 08:30 pm - 09:15 pm 
IDEATION UNIT
 
Wednesday
ROOM A  Inter-Adv
 Acro 

 04:30 pm - 05:30 pm 
CLASS FULL
 Sr Comp
 Lyrical Choreo 

 05:30 pm - 06:30 pm 
 Inter Comp
 Contemp Choreo 

 06:30 pm - 07:30 pm 
 Advanced 2
 Ballet 

 07:45 pm - 09:15 pm 
ROOM B  Pre Int- Sr
 Comp Conditioning 

 05:00 pm - 05:30 pm 
 Pre Inter Comp
 Acro Tech 

 05:30 pm - 06:30 pm 
 Pre Inter PC
 Acro Tech 

 06:30 pm - 07:15 pm 
 Advanced 1
 Ballet 

 07:45 pm - 09:15 pm 
CLASS FULL
ROOM C  Grade 3 Ballet 
 04:30 pm - 05:30 pm 
CLASS FULL
 Grade 1 Ballet
 (age 7-8) 

 05:30 pm - 06:30 pm 
 Intermediate
 Ballet 

 06:30 pm - 07:45 pm 
 Adult Tap is
 BACK! 

 08:15 pm - 09:00 pm 
ROOM D  Micro Mini
 Comp Jazz Choreo 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Mini Comp Tap
 Choreo 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 Mini Comp
 Lyrical Tech 

 06:30 pm - 07:30 pm 
 Pre
 Inter/Teen PC Lyr Tech 

 07:30 pm - 08:15 pm 
 Pre Inter
 Comp/PC Tap Tech 

 08:15 pm - 09:15 pm 
IDEATION UNIT
 
Thursday
ROOM A  Int
 Lyrical/Contemp Tech 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Inter/Sr Comp
 Jazz Technique 

 06:00 pm - 07:15 pm 
CLASS FULL
 Sr
 Lyr/Contemporary Tech 

 07:15 pm - 08:15 pm 
ROOM B  Jr Comp Tap
 Tech 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Mini Comp Jazz
 Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Jr Comp
 Contemp Choreo 

 07:00 pm - 07:45 pm 
ROOM C  Grade 2 Ballet 
 05:00 pm - 06:00 pm 
 Grade 4 Ballet 
 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 3 Ballet 
 07:00 pm - 08:00 pm 
CLASS FULL
 Pre
 Inter/Teen PC Ballet 

 08:00 pm - 08:45 pm 
ROOM D  Mini Acro
 Level 1 (age 5-8) 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Mini Acro
 Level 2 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Mini PC Jazz
 Tech 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter PC
 Acro Choreo 

 07:00 pm - 07:45 pm 
IDEATION UNIT
 
Friday
ROOM A  Mini PC Jazz
 Choreo 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Mini PC Tap
 Choreo 

 05:15 pm - 05:45 pm 
 Jr Pre Comp
 Lyrical Tech 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 Jr PC Tap Tech
 age 9-12 

 06:30 pm - 07:15 pm 
ROOM B  Kinderjazz
 (age 4-5) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Jr 1 Tap age 7-9 
 05:00 pm - 05:45 pm 
 Mini Acro
 Level 2 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 Jr 1 Jazz age
 7-9 

 06:30 pm - 07:15 pm 
 Jr/Pre Teen
 Hip Hop (ages
 7-12) 

 07:15 pm - 08:00 pm 
 Teen Hip Hop 
 08:00 pm - 08:45 pm 
ROOM C  Budding
 Ballerinas/Creative Movement (age
 2-3) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Kinder Ballet
 (age 4-5) 

 05:00 pm - 05:30 pm 
 Primary
 Ballet (age 6-7) 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Jr 2/3 Jazz age
 8-12 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Grade 1 Ballet
 (age 7-8) 

 07:15 pm - 08:15 pm 
CLASS FULL
ROOM D  Kindertap
 (age 4-5) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Pre
 Junior/Beg Tap (age 5-8) 

 05:00 pm - 05:30 pm 
 Pre
 Junior/Beg Jazz (age5-8) 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Micro Mini PC
 Acro 

 06:30 pm - 07:15 pm 
CLASS FULL
 Jr Acro Level 1
 (age 7-10) 

 07:15 pm - 08:00 pm 
IDEATION UNIT
 

Saturday
ROOM A     Mini/Jr Comp
 Acro Choreo 

 09:30 am - 10:15 am 
 Pre Inter Comp
 Acro Choreo 

 10:15 am - 11:00 am 
 Int/Adv Acro
 Choreo 

 11:00 am - 11:45 am 
ROOM B   
ROOM C     Kindertap
 (age 4-5) 

 09:30 am - 10:00 am 
 Kinderjazz
 (age 4-5) 

 10:00 am - 10:30 am 
CLASS FULL
 Kinderjazz -
 Kinderjazz 10:30
 (age4-5) 

 10:30 am - 11:00 am 
 Pre
 Junior/Beg Tap (age 5-8) 

 11:15 am - 12:00 pm 
 Pre
 Junior/Beg Jazz (age5-8) 

 12:00 pm - 12:45 pm 
 Primary
 Ballet (age 6-7) 

 12:45 pm - 01:30 pm 
ROOM D     Budding
 Ballerinas/Creative Movement (age
 2-3) 

 09:30 am - 10:00 am 
 Mini Acro
 Level 1 (age 5-8) 

 10:00 am - 10:45 am 
 Kinder Ballet
 (age 4-5) 

 10:45 am - 11:15 am 
CLASS FULL
 Kinder Ballet
 (age 4-5) 

 11:15 am - 11:45 am 
IDEATION UNIT