Our Dance Classes in Oshawa

dance classes in Oshawa

See the schedule for Hoofers Performing Arts' dance classes in Oshawa. We teach tap, jazz, ballet, contemporary & more. Sign up for a class today!

CLASS SCHEDULE

FOR AN SIMPLER VIEWING LIST OF CLASS TIMES, VISIT THE INDIVIDUAL DANCE SECTION FROM THE MENU (Tap For Tots, Kinderjazz, Tap and Jazz, R.A.D. Ballet or Additional Programs) FOR A LIST OF DAYS AND TIMES FOR CLASSES AND LEVELS.

Click to return.
2018-2019 Fall Schedule
From: 04 Sep 2018 To: 01 Jun 2019
Monday
ROOM A  Mini Comp Jazz
 Choreo 

 04:30 pm - 05:30 pm 
 Inter Comp
 Jazz Tech 

 05:30 pm - 06:30 pm 
 Inter Comp
 Lyrical Choreo 

 06:30 pm - 07:30 pm 
 Pre Inter Comp
 Contemp Choreo 

 07:30 pm - 08:30 pm 
 Advanced
 Foundation 

 08:30 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Junior Pre
 Comp Tap Choreo 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Jr Pre Comp
 Jazz Choreo 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Advanced
 Foundation Barre 

 08:00 pm - 08:30 pm 
ROOM C  Jr 1 Jazz (age
 7-10) Studio C 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Grade 1 Ballet
 (age 7-8) 

 05:30 pm - 06:30 pm 
CLASS FULL
 Jr 1 & 2 Tap (age
 7-10) 

 06:30 pm - 07:15 pm 
 Teen
 Stretch/Conditioning 

 07:30 pm - 08:00 pm 
 Pre Int Pre
 Comp Jazz Tech 

 08:00 pm - 08:45 pm 
ROOM D  Jr 1 Jazz (ages
 7-10) Studio D 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Primary
 Ballet age 6-7 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Pre Int Pre
 Comp Tap Tech 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Grade 4 Ballet 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 Teen Pre Comp
 Lyrical Choreo 

 08:00 pm - 08:30 pm 
 Teen Pre Comp
 Jazz Choreo 

 08:30 pm - 09:15 pm 
IDEATION UNIT  Inter Found
 Ballet 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Grade 2 Ballet 
 06:00 pm - 07:00 pm 
CLASS FULL
 
Tuesday
ROOM A  Advanced 1&2
 Ballet 

 04:30 pm - 06:00 pm 
CLASS FULL
 Pre Inter Comp
 Jazz Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Senior Comp
 Jazz Choreo 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Sr Comp
 Lyrical Choreo 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM B  Advanced
 Foundation 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Junior Comp
 Tap Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Lyrical/Contemp Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Inter Found
 Ballet 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM C  Private
 Lesson 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Grade 3/4
 Ballet 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 3 Ballet 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 Intermediate
 Ballet 

 08:00 pm - 09:15 pm 
ROOM D  Jr Comp Acro
 Choreo (back to Tues
 in Jan) 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Junior Acro-
 Level 2 

 07:00 pm - 07:45 pm 
IDEATION UNIT
 
Wednesday
ROOM A  Junior Comp
 Jazz Choreo 

 04:30 pm - 05:30 pm 
 Inter Comp
 Jazz Choreo 

 05:30 pm - 06:30 pm 
 Pre Int/Inter
 Tap Choreo 

 06:30 pm - 07:30 pm 
 Int/Sr Line
 Choreo- starts Oct
 24th 

 07:30 pm - 08:30 pm 
 Sr Comp Jazz
 Tech 

 08:30 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Intermediate
 Acro 

 04:30 pm - 05:30 pm 
 Grade 3 Ballet 
 05:30 pm - 06:30 pm 
 Adv Comp Acro
 Tech 

 06:30 pm - 07:30 pm 
 Pre Inter Pre
 Comp Jazz Choreo 

 07:30 pm - 08:15 pm 
 Pre Inter Pre
 Comp Tap Choreo 

 08:15 pm - 08:45 pm 
ROOM C  Grade 2 Ballet 
 04:45 pm - 05:45 pm 
CLASS FULL
 Grade 4 Ballet 
 05:45 pm - 06:45 pm 
 Jr Pre Comp
 Jazz Tech 

 06:45 pm - 07:30 pm 
 Grade 3/4
 Ballet 

 07:30 pm - 08:30 pm 
 Open Inter
 Ballet 

 08:30 pm - 09:30 pm 
ROOM D  Mini Pre Comp
 Jazz Choreo 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Mini Acro
 Level 2 

 05:30 pm - 06:15 pm 
CLASS FULL
 Jr Comp
 Lyrical/Cont Tech 

 06:30 pm - 07:30 pm 
 Teen Jazz Tech 
 07:30 pm - 08:15 pm 
IDEATION UNIT
 
Thursday
ROOM A  Advanced 1
 Ballet 

 04:45 pm - 06:00 pm 
 Inter/Sr Comp
 Tap Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Inter Comp
 Lyrical/Contemp Tech 

 07:00 pm - 08:15 pm 
 Sr Comp
 Lyr/Cont Tech 

 08:15 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Pre-Inter
 Comp Tap Tech 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Acro Tech 

 06:15 pm - 07:15 pm 
 Junior Comp
 Jazz Tech 

 07:15 pm - 08:15 pm 
ROOM C  Mini Comp Jazz
 Tech 

 05:15 pm - 06:15 pm 
 Grade 1 Ballet
 (age 7-8) 

 06:15 pm - 07:15 pm 
CLASS FULL
 Advanced 2
 Ballet 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Intermediate
 Ballet 

 08:15 pm - 09:15 pm 
ROOM D  Jr Comp Acro
 Tech 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Mini Acro -
 Level 1 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Junior Comp
 Tap Technique 

 06:15 pm - 07:15 pm 
 Pre Int Acro
 Level 1 Tech 

 07:15 pm - 08:00 pm 
 Pre Inter Pre
 Comp Lyrical Tech 

 08:00 pm - 08:45 pm 
IDEATION UNIT
 
Friday
ROOM A  Beg/Pre Jr
 Jazz (ages 5-7) 

 04:45 pm - 05:30 pm 
CLASS FULL
 Jr Pre Comp Tap
 Tech 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Jr Pre Comp
 Lyrical Tech 

 06:15 pm - 06:45 pm 
ROOM B  Jr Pre Comp Hip
 Hop Choreo 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Junior Hip Hop
 (ages 6-9) 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Beg/Pre-Jr
 Tap (age 5-7) 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Jr 2 Jazz 
 07:00 pm - 07:45 pm 
 Jr 2/3 Tap (age
 9-12) 

 07:45 pm - 08:30 pm 
ROOM C  Kindertap
 (age 4-5) 

 05:00 pm - 05:30 pm 
 Mini Acro -
 Level 1 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Mini Acro
 Level 2 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Jr 2/3 Jazz age
 9-12 

 07:00 pm - 07:45 pm 
ROOM D  Budding
 Ballerinas/Creative Movement (age
 2-3) 

 05:00 pm - 05:30 pm 
 Kinder Ballet
 (age 4-5) 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Pre-Teen Hip
 Hop (age 10-12) 

 06:45 pm - 07:30 pm 
 Teen Hip Hop 
 07:45 pm - 08:30 pm 
IDEATION UNIT
 

Saturday
ROOM A     Inter Acro
 Comp Choreo 

 10:15 am - 11:00 am 
 Adv Comp Acro
 Choreo 

 11:00 am - 11:45 am 
 Pre Inter Comp
 Acro Choreo (Sep
 22nd new time) 

 11:45 am - 12:30 pm 
ROOM B   
ROOM C     Budding
 Ballerinas/Creative Movement (age
 2-3) 

 10:00 am - 10:30 am 
CLASS FULL
 Kinderballet
 (age 4-5) 

 10:30 am - 11:15 am 
CLASS FULL
ROOM D     Kinderjazz
 (age 4-5) 

 10:00 am - 10:30 am 
 Beg/Pre Jr
 Jazz (ages 5-7) 

 10:30 am - 11:15 am 
 Beg/Pre-Jr
 Tap (age 5-7) 

 11:15 am - 12:00 pm 
 Mini Acro (age
 6-8) 

 12:00 pm - 12:45 pm 
IDEATION UNIT   
 
June BALLET SUMMER INTENSIVE 2
From: 17 Jun 2019 To: 20 Jun 2019

Monday-Thursday
ROOM A     Advanced 1 & 2
 Ballet 

 04:30 pm - 08:30 pm 
ROOM B     Intermediate
 - Adv
 Foundation Ballet 

 04:30 pm - 08:30 pm 
ROOM C     Gr 4 & Inter
 Found Ballet 

 04:30 pm - 08:30 pm 
ROOM D   
IDEATION UNIT   
 
4-6 Week Summer Dance Training
From: 25 Jun 2019 To: 15 Aug 2019
Tuesday
ROOM A  Inter-Adv
 Acro 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Advanced 1 & 2
 Ballet 

 06:00 pm - 08:00 pm 
 Advanced
 Foundation 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM B  Inter/Sr
 Conditioning 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Acro Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
ROOM C  Jr 2 Mini PC Tap 
 04:30 pm - 05:15 pm 
 Jr 2 Mini PC
 Jazz 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 PrePrimary/Prim
 Ballet age 5-6 

 06:00 pm - 06:45 pm 
 Prim/Gr 1
 Ballet age 6-8 

 06:45 pm - 07:30 pm 
ROOM D  Pre Jr/Jr 1 Tap
 age 5-7 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Pre Jr /Jr 1
 Jazz age 5-7 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Junior Comp
 Tap Technique 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Jr Comp Acro
 Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
IDEATION UNIT
 
Wednesday
ROOM A  Mini Comp Jazz
 Tech 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Jr Comp
 Lyrical/Cont Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Junior Comp
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
ROOM B  Pre Inter &
 Teen PC Acro 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter &
 Teen Lyr/Contemp 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Jr PC Jazz Tech
 age 8-11 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Junior PC Acro
 age 8-11 

 07:45 pm - 08:30 pm 
ROOM C  Grade 4 Ballet 
 04:45 pm - 05:45 pm 
 Mini Comp Acro
 Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 2/3
 Ballet 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Pre Inter /
 Teen PC Ballet 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM D  Mini PC Acro
 age 7-9 

 05:00 pm - 05:45 pm 
 Grade 1/2
 Ballet 

 05:45 pm - 06:45 pm 
 Jr 1 Jazz age
 7-9 

 06:45 pm - 07:30 pm 
 Mini Acro (age
 6-8) 

 07:30 pm - 08:15 pm 
IDEATION UNIT
 
Thursday
ROOM A  Mini - Pre
 Inter
 Conditioning/Stretch 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Pre Inter Comp
 & PC Tap 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Inter/Sr Comp
 Tap Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Inter/Sr
 Lyr/Contemp 

 07:00 pm - 08:15 pm 
 Inter/Sr
 Jumps and Turns 

 08:15 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Mini Comp
 Lyrical 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Intermediate
 Ballet 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter
 Lyrical/Contemp 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Jr Pre Comp
 Lyrical Tech 

 08:00 pm - 08:45 pm 
ROOM C  Kinder Ballet
 (age 4-5) 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Grade 3 Ballet 
 05:15 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter /
 Teen PC Jazz 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Jr Pre Comp Tap
 Tech age 9-12 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Adult PBT
 Strengthening and
 Flexibility 

 07:45 pm - 08:45 pm 
ROOM D  Budding
 Ballerinas/Creative Movement (age
 2-3) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Kindertap
 (age 4-5) 

 05:15 pm - 05:45 pm 
 Kinderjazz
 (age 4-5) 

 05:45 pm - 06:15 pm 
 Kinder Acro
 (age 4 - 5) 

 06:15 pm - 06:45 pm 
 Kinderjazz
 (age 4-5) 

 06:45 pm - 07:15 pm 
IDEATION UNIT
 

July SUMMER DAY CAMP 2019
From: 08 Jul 2019 To: 12 Jul 2019

Monday-Friday
ROOM A   
ROOM B     JUNIOR DAY
 CAMP 

 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM C   
ROOM D     MINI DAY CAMP 
 09:30 am - 04:00 pm 
IDEATION UNIT   
 
July ACRO DAY CAMP 2019
From: 29 Jul 2019 To: 01 Aug 2019

Monday-Thursday
ROOM A     Pre Inter /
 Inter Comp Acro Day
 Camp (Mon-Thurs) 

 09:30 am - 12:30 pm 
 Mini Comp Acro
 Day Camp
 (Mon-Thurs) 

 01:00 pm - 04:00 pm 
ROOM B     Junior Comp
 Acro Day Camp
 (Mon-Thurs) 

 09:30 am - 12:30 pm 
 Jr Acro Day
 Camp (Mon-Thurs) 

 01:00 pm - 04:00 pm 
ROOM C   
ROOM D     Mini Acro Day
 Camp age 5-8
 (Mon-Thurs) 

 01:00 pm - 04:00 pm 
IDEATION UNIT   
 
August ELITE COMPETITIVE CAMP
From: 19 Aug 2019 To: 23 Aug 2019

Monday-Friday
ROOM A     INTER/SR DAY
 CAMP 

 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM B     PRE INTER DAY
 CAMP 

 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM C     MINI DAY CAMP 
 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM D     JUNIOR DAY
 CAMP 

 09:30 am - 04:00 pm 
IDEATION UNIT