Our Dance Classes in Oshawa

dance classes in Oshawa

See the schedule for Hoofers Performing Arts' dance classes in Oshawa. We teach tap, jazz, ballet, contemporary & more. Sign up for a class today!

CLASS SCHEDULE

FOR AN SIMPLER VIEWING LIST OF CLASS TIMES, VISIT THE INDIVIDUAL DANCE SECTION FROM THE MENU (Tap For Tots, Kinderjazz, Tap and Jazz, R.A.D. Ballet or Additional Programs) FOR A LIST OF DAYS AND TIMES FOR CLASSES AND LEVELS.

Click to return.
2016-2017 SEASON SCHEDULE
From: 06 Sep 2016 To: 03 Jun 2017
Monday
ROOM A  Inter Found
 Ballet 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Int
 Lyrical/Contemp Tech 

 07:00 pm - 08:15 pm 
 Inter Comp
 Jazz Technique 

 08:15 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Intermediate
 Ballet 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Grade 3/4
 Ballet 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Advanced 1&2
 Ballet 

 07:30 pm - 09:30 pm 
ROOM C  Teen Hip Hop 
 05:00 pm - 05:45 pm 
 Musical
 Theatre (age 7-12) 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 Pre-Teen Hip
 Hop 

 06:30 pm - 07:15 pm 
 ADULT BALLET 
 07:30 pm - 08:30 pm 
ROOM D  Junior 2 Tap 
 05:00 pm - 05:45 pm 
 Junior 2 Jazz 
 05:45 pm - 06:30 pm 
 Teen
 Lyrical/Contemp. 

 06:30 pm - 07:30 pm 
IDEATION UNIT
 
Tuesday
ROOM A  Senior Comp
 Jazz Choreo 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Pre-Inter
 Comp Tap Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Inter/Senior
 Jazz YES Choreo 

 07:00 pm - 08:15 pm 
 Advanced 2
 Ballet 

 08:15 pm - 09:45 pm 
ROOM B  Grade 2 Ballet 
 04:30 pm - 05:30 pm 
 Advanced
 Foundation 

 05:30 pm - 07:00 pm 
 Grade 4 Ballet 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 Inter Comp Tap
 Technique 

 08:15 pm - 09:15 pm 
ROOM C  Grade 1 Ballet
 (age 6-8) 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Jr Lyrical 
 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 3 Ballet 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 Inter Found
 Ballet 

 08:00 pm - 09:30 pm 
ROOM D  Jr Comp Acro 
 05:00 pm - 06:00 pm 
 Mini Acro (age
 5-8) 

 06:00 pm - 06:45 pm 
 Mini Comp Tap
 Technique 

 06:45 pm - 07:30 pm 
 Junior Acro
 Tech (age 8-12) 

 07:30 pm - 08:15 pm 
 Tween Pre Comp
 Tap Choreo 

 08:15 pm - 09:00 pm 
IDEATION UNIT
 
Wednesday
ROOM A  Advanced Acro 
 04:30 pm - 06:00 pm 
 Inter/Senior
 Comp Tap Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre-Inter
 Comp Jazz Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Inter Comp
 Jazz Choreo 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM B  Grade 4 Ballet 
 05:00 pm - 06:00 pm 
 Junior Comp
 Jazz Technique 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Junior Comp
 Tap Choreo 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Pre-Inter
 Comp Tap Technique 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM C  Open Ballet
 (ages 13-17) 

 04:15 pm - 05:00 pm 
 Mini Comp Jazz
 Technique 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Grade 1 Ballet
 (age 6-8) 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 2 Ballet 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 Grade 3/4
 Ballet 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM D  Junior 3 Tap 
 04:45 pm - 05:45 pm 
 Junior 3 Jazz
 (8-10) 

 05:45 pm - 06:45 pm 
 Jr 3 Jazz
 (9-11) 

 06:45 pm - 07:45 pm 
 Tween Pre Comp
 Jazz Choreo 

 07:45 pm - 08:30 pm 
 Tween Pre Comp
 Tap Technique 

 08:30 pm - 09:15 pm 
IDEATION UNIT
 
Thursday
ROOM A  Mini Comp Jazz
 Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Sr
 Lyr/Contemporary 

 07:00 pm - 08:15 pm 
 Senior Comp
 Jazz Technique 

 08:15 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Advanced 1
 Ballet 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Junior Comp
 Tap Technique 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre-Inter
 Comp Acro
 Technique 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Pre Inter
 Lyr/Contemp Tech 

 08:15 pm - 09:15 pm 
ROOM C  Intermediate
 Ballet 

 06:00 pm - 07:15 pm 
 Grade 3 Ballet 
 07:15 pm - 08:15 pm 
 Advanced
 Foundation 

 08:15 pm - 09:45 pm 
ROOM D  Junior Acro
 Tech (age 8-12) 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Mini Comp Tap
 Choreo 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Tween Pre Comp
 Jazz Technique 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre-Inter
 Acro Conditioning 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Tween Pre Comp
 Lyrical 

 08:15 pm - 09:00 pm 
IDEATION UNIT
 
Friday
ROOM A  Choreography 
 03:00 pm - 05:00 pm 
 Sr Comp Tap
 Technique 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Choreography 
 07:00 pm - 10:00 pm 
ROOM B  Choreography 
 03:00 pm - 05:00 pm 
 Beg/Pre-Jr
 Tap (age 6-9) 

 05:00 pm - 05:45 pm 
 Beg/Pre Jr
 Jazz (ages 6-9) 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 Junior Pre
 Comp Jazz Choreo 

 06:30 pm - 07:15 pm 
 Junior Pre
 Comp Tap Choreo 

 07:15 pm - 08:00 pm 
ROOM C  Creative
 Movement Ballet (age
 3-4) 

 05:00 pm - 05:30 pm 
 Mini Pre Comp
 Jazz Choreo 

 05:30 pm - 06:00 pm 
 Beg Jazz (age
 6-9) 

 06:00 pm - 06:45 pm 
 PrePrimary/Prim
 Ballet 

 06:45 pm - 07:45 pm 
ROOM D  Kindertap
 (age 4 & 5) 

 05:30 pm - 06:00 pm 
 Kinder Jazz
 (age 4 & 5) Studio D 

 06:00 pm - 06:30 pm 
 Beg/Mini Acro
 (ages 5-7) 

 06:45 pm - 07:30 pm 
IDEATION UNIT
 

Saturday
ROOM A     Jr Comp Acro
 Choreo 

 09:30 am - 10:30 am 
 Adv Comp Acro
 Choreo 

 10:30 am - 12:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Acro Choreo 

 12:00 pm - 01:00 pm 
ROOM B   
ROOM C     Creative
 Movement Ballet (age
 3-4) 

 09:45 am - 10:30 am 
 Budding
 Ballerinas (age 2-3) 

 10:30 am - 11:00 am 
 PrePrimary/Prim
 Ballet 

 11:00 am - 12:00 pm 
ROOM D     Kinder Jazz
 (age 4 & 5) Studio D 

 10:30 am - 11:00 am 
 Kindertap
 (age 4 & 5) 

 11:00 am - 11:30 am 
IDEATION UNIT   
 
JUNE 2017 CLASSES
From: 12 Jun 2017 To: 26 Jun 2017
Monday
ROOM A  Conditioning 
 05:00 pm - 06:00 pm 
 Ballet
 Technique 

 06:00 pm - 07:00 pm 
ROOM B
ROOM C
ROOM D
IDEATION UNIT
 

DANCE CAMP - JULY 10TH - 14TH
From: 10 Jul 2017 To: 14 Jul 2017

Monday-Friday
ROOM A     July Day Camp
 2017 

 09:30 am - 03:30 pm 
ROOM B   
ROOM C   
ROOM D   
IDEATION UNIT   
 
2017 SUMMER DANCE TRAINING
From: 10 Jul 2017 To: 09 Aug 2017
Monday
ROOM A  ADV
 ACRO/TUMBLING 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Pre Int Jumps &
 Turns 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 JR. COMP JAZZ 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 JUNIOR COMP
 LYRICAL 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM B  Budding
 Ballerinas (age 2-3) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Pre-Inter
 Stretch/Conditioning 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 JR. COMP TAP 
 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre-Inter Tap 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 Tween
 Tap/Tech 

 08:15 pm - 09:00 pm 
ROOM C  Creative
 Movement Ballet (age
 3-4) 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Kinderjazz
 (age 4-5) 

 05:15 pm - 05:45 pm 
 Kindertap
 (age 4 & 5) 

 05:45 pm - 06:15 pm 
 Mini Comp Acro
 Tech 

 06:15 pm - 07:15 pm 
 Tween Jumps
 and Turns 

 07:15 pm - 08:15 pm 
ROOM D  JR. 2 & 3 TAP
 (age 7-10) 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 JR. 2 & 3 JAZZ
 (age 7-10) 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Jr Pre Comp Tap
 Tech age 9-12 

 06:30 pm - 07:15 pm 
 Jr Pre Comp
 Jazz Tech age 9-12 

 07:15 pm - 08:00 pm 
 Jr Pre Comp
 Acro Tech age 9-12 

 08:00 pm - 08:45 pm 
IDEATION UNIT
 
Tuesday
ROOM A  Inter Found
 Ballet 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter Acro
 Tech 

 06:00 pm - 07:15 pm 
 Advanced
 Ballet 

 07:15 pm - 09:15 pm 
ROOM B  Intermediate
 Ballet 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Int/Sr Tap 
 06:00 pm - 07:00 pm 
 JUNIOR 1 JAZZ
 age 6-9 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Pre Inter
 Lyr/Contemp Tech 

 07:45 pm - 09:00 pm 
ROOM C  GRADE 1 Ballet
 (age 7/8) 

 06:00 pm - 07:00 pm 
ROOM D  Jr 1 Tap (age
 7-10) 

 05:15 pm - 06:00 pm 
IDEATION UNIT
 
Wednesday
ROOM A  INT/SR
 STRETCH and
 CONDITIONING 

 05:30 pm - 06:30 pm 
 Inter/Sr
 Jumps and Turns 

 06:30 pm - 07:30 pm 
 INT/SR
 LYRICAL/CONTEMPORARY 

 07:30 pm - 09:00 pm 
ROOM B  Mini Comp Tap
 age 6-9 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Mini Comp Jazz
 age 6-9 

 05:30 pm - 06:30 pm 
 Jr
 Conditioning 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Jr Comp Acro 
 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM C  Grade 1/2
 Ballet 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Grade 4 Ballet 
 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 2/3
 Ballet 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Grade 4/5
 Ballet 

 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM D  Tween
 Stretch/Conditioning 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Mini Acro (age
 5-8) 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Tween Lyrical 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 Adult Yoga 
 08:00 pm - 09:00 pm 
IDEATION UNIT
 

ACRO DAY CAMP - AUG 7TH - 11TH
From: 07 Aug 2017 To: 11 Aug 2017

Monday-Friday
ROOM A     Acro Dance
 Camp - Adv 

 12:30 pm - 03:00 pm 
ROOM B     Acro Dance
 Camp Jr 

 09:30 am - 12:00 pm 
 Acro Dance
 Camp - Pre Int 

 12:30 pm - 03:00 pm 
ROOM C   
ROOM D   
IDEATION UNIT   
 
ELITE ATHLETE COMPETITIVE DANC
From: 21 Aug 2017 To: 25 Aug 2017

Monday-Friday
ROOM A     Inter/Senior
 Comp Camp Class 

 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM B     Pre Inter Comp
 Camp Class 

 09:45 am - 04:00 pm 
ROOM C     Junior Comp
 Camp Class 

 09:30 am - 04:00 pm 
ROOM D     Mini Comp Camp
 Class 

 09:30 am - 04:00 pm 
IDEATION UNIT   
 
2017-2018 SEASON SCHEDULE
From: 05 Sep 2017 To: 02 Jun 2018
Monday
ROOM A  Junior Comp
 Lyrical Tech 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Junior Comp
 Jazz Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Pre Inter
 Lyr/Contemp Tech 

 08:00 pm - 09:15 pm 
ROOM B  Intermediate
 Ballet 

 04:45 pm - 06:15 pm 
 Grade 4/5
 Ballet 

 06:15 pm - 07:15 pm 
 Grade 4 Ballet 
 07:15 pm - 08:15 pm 
 Open / Adult
 Ballet (age 13 -
 Adult) 

 08:15 pm - 09:15 pm 
ROOM C  Boys Hip Hop 
 04:45 pm - 05:30 pm 
 Teen Hip Hop 
 05:30 pm - 06:15 pm 
 Musical
 Theatre (age 7-12) 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Pre-Teen Hip
 Hop 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Adult Hip Hop 
 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM D  Beg/Mini Acro
 (ages 5-7) 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Mini Pre Comp
 Jazz Choreo 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Jr Hip Hop (age
 7-10) 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Tween/Teen
 Lyr/Contemp Tech 

 07:15 pm - 08:00 pm 
 Tween
 Tap/Tech 

 08:00 pm - 08:45 pm 
IDEATION UNIT
 
Tuesday
ROOM A  Pre Inter Comp
 Lyr/Contemp Choreo 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Intermediate
 Ballet 

 06:00 pm - 07:15 pm 
 Pre-Inter
 Comp Tap Choreo 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Advanced 2
 Ballet 

 08:15 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Jr ADV Comp
 Acro Choreo 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Inter Found
 Ballet 

 06:00 pm - 07:15 pm 
 Junior Comp
 Tap Choreo 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Advanced 1
 Ballet 

 08:15 pm - 09:45 pm 
ROOM C  Grade 1/2
 Ballet 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Jr 2/3 Jazz 
 06:00 pm - 06:45 pm 
 Jr 2/3 Tap 
 06:45 pm - 07:30 pm 
 Grade 3 Ballet 
 07:30 pm - 08:30 pm 
ROOM D  Mini Acro age
 5-8 *NEW BEG CLASS 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Mini Comp Acro
 Tech 

 06:00 pm - 06:45 pm 
 Mini Comp Tap
 Choreo 

 06:45 pm - 07:30 pm 
 Junior Acro
 Tech (age 8-12) 

 07:30 pm - 08:15 pm 
IDEATION UNIT  Inter/Sr Comp
 Jazz Choreo 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Int
 Lyrical/Contemp Tech 

 06:00 pm - 07:15 pm 
 Sr Comp
 Contemp Choreo 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Junior Acro
 Tech (age 8-12) 

 08:15 pm - 09:00 pm 
 
Wednesday
ROOM A  Inter/Sr Comp
 Tap Choreo 

 04:30 pm - 05:30 pm 
 Pre Inter Comp
 Acro Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Choreo 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Inter Comp
 Contemp Choreo 

 08:00 pm - 09:15 pm 
ROOM B  Pre-Inter
 Comp Tap Technique 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Mini Comp Jazz
 Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Tween Pre Comp
 Jazz Choreo 

 07:15 pm - 08:00 pm 
 INTER. FOUND.
 BALLET 

 08:00 pm - 09:15 pm 
ROOM C  GRADE 4 Ballet 
 05:00 pm - 06:00 pm 
 Jr Comp Tap
 Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 2 Ballet 
 07:00 pm - 08:00 pm 
ROOM D  Mini Comp Tap
 Technique 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter Acro
 Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Jr Pre Comp
 Jazz Tech age 9-12 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Jr Pre Comp Tap
 Tech age 9-12 

 08:15 pm - 09:00 pm 
IDEATION UNIT  Advanced 2
 Ballet 

 04:15 pm - 05:30 pm 
 Advanced 1
 Ballet 

 05:30 pm - 07:00 pm 
 Junior Comp
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Sr
 Lyr/Contemporary 

 08:00 pm - 09:15 pm 
 
Thursday
ROOM A  Adv Acro
 Techique 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Jr/Tween Comp
 Tap Choreo 

 06:00 pm - 06:45 pm 
 Inter/Sr Comp
 Jazz Technique 

 07:00 pm - 08:30 pm 
 Inter/Sr Comp
 Tap Tech 

 08:30 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Mini Comp
 Lyrical Tech 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Mini Comp Jazz
 Technique 

 05:15 pm - 06:15 pm 
 Inter/Sr
 Conditioning 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Jr Pre Comp
 Jazz Choreo 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Tween Pre Comp
 Lyrical Choreo 

 07:45 pm - 08:30 pm 
ROOM C  Grade 4/5
 Ballet 

 04:45 pm - 05:45 pm 
 Grade 1 Ballet
 (age 6-8) 

 05:45 pm - 06:45 pm 
 Grade 2 Ballet 
 06:45 pm - 07:45 pm 
 Grade 3 Ballet 
 07:45 pm - 08:45 pm 
ROOM D  Junior 2 Tap 
 04:30 pm - 05:15 pm 
 Junior 2 Jazz 
 05:15 pm - 06:00 pm 
 Mini Acro age
 5-8 *NEW BEG CLASS 

 06:00 pm - 06:45 pm 
 Tween/Teen
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Jr Pre Comp
 Acro Tech age 9-12 

 07:45 pm - 08:30 pm 
IDEATION UNIT
 
Friday
ROOM A  Jr Pre Comp
 Acro Choreo 

 06:15 pm - 07:00 pm 
ROOM B  Mini Pre Comp
 Acro 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Mini Pre Comp
 Tap Choreo 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Grade 1/2
 Ballet 

 06:15 pm - 07:15 pm 
 Jr Pre Comp
 Lyrical (age 8-12) 

 07:15 pm - 08:15 pm 
ROOM C  Budding
 Ballerinas (age 2-3) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Kinderballet
 (age 4-5) 

 05:00 pm - 05:45 pm 
 Mini Acro age
 5-8 *NEW BEG CLASS 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 Jr 1 Tap (age
 7-10) 

 07:15 pm - 08:00 pm 
ROOM D  Kindertap
 (age 4 & 5) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Kinderjazz
 (age 4-5) 

 05:00 pm - 05:30 pm 
 Beg/Pre-Jr
 Tap (age 6-9) 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 Beg/Pre Jr
 Jazz (ages 6-9) 

 06:30 pm - 07:15 pm 
IDEATION UNIT
 

Saturday
ROOM A     Adv Comp Acro
 Choreo 

 10:30 am - 11:30 am 
 Jr ADV Comp
 Acro Tech 

 11:30 am - 12:30 pm 
ROOM B     Jr Comp
 Contemp Tech (8 weeks
 only) 

 10:30 am - 11:30 am 
 Mini Comp Acro
 Choreo 

 12:30 pm - 01:15 pm 
ROOM C     Budding
 Ballerinas (age 2-3) 

 10:00 am - 10:30 am 
 Grade 1 Ballet
 (age 6-8) 

 10:30 am - 11:30 am 
 Kinderballet
 (age 4-5) 

 11:30 am - 12:15 pm 
 Budding
 Ballerinas (age 2-3) 

 12:15 pm - 12:45 pm 
ROOM D     Kinderjazz
 (age 4-5) 

 09:30 am - 10:00 am 
 Kindertap
 (age 4 & 5) 

 10:00 am - 10:30 am 
 Mini Acro age
 5-8 *NEW BEG CLASS 

 10:30 am - 11:15 am 
 Beg/Pre Jr
 Jazz (ages 6-9) 

 11:15 am - 12:00 pm 
 Beg/Pre-Jr
 Tap (age 6-9) 

 12:00 pm - 12:45 pm 
IDEATION UNIT