Our Dance Classes in Oshawa

dance classes in Oshawa

See the schedule for Hoofers Performing Arts' dance classes in Oshawa. We teach tap, jazz, ballet, contemporary & more. Sign up for a class today!

CLASS SCHEDULE

FOR AN SIMPLER VIEWING LIST OF CLASS TIMES, VISIT THE INDIVIDUAL DANCE SECTION FROM THE MENU (Tap For Tots, Kinderjazz, Tap and Jazz, R.A.D. Ballet or Additional Programs) FOR A LIST OF DAYS AND TIMES FOR CLASSES AND LEVELS.

Click to return.
2017-2018 SEASON SCHEDULE
From: 05 Sep 2017 To: 02 Jun 2018
Monday
ROOM A  Junior Comp
 Lyrical Tech 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Junior Comp
 Jazz Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Pre Inter
 Lyr/Contemp Tech 

 08:00 pm - 09:15 pm 
ROOM B  Intermediate
 Ballet 

 04:45 pm - 06:15 pm 
 Mini Pre Comp
 Jazz Choreo 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Grade 4 Ballet 
 07:15 pm - 08:15 pm 
 Open / Adult
 Ballet (age 13 -
 Adult) 

 08:15 pm - 09:15 pm 
ROOM C  Jr Hip Hop (age
 7-10) 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Teen Hip Hop 
 05:30 pm - 06:15 pm 
 Musical
 Theatre (age 7-12) 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Pre-Teen Hip
 Hop 

 07:00 pm - 07:45 pm 
ROOM D  Beg/Mini Acro
 (ages 5-7) 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Choreography 
 05:30 pm - 06:15 pm 
 Grade 4/5
 Ballet 

 06:15 pm - 07:15 pm 
 Tween/Teen
 Lyr/Contemp Tech 

 07:15 pm - 08:00 pm 
IDEATION UNIT
 
Tuesday
ROOM A  Pre Inter Comp
 Lyr/Contemp Choreo 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Intermediate
 Ballet 

 06:00 pm - 07:15 pm 
 Pre-Inter
 Comp Tap Choreo 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Advanced 2
 Ballet 

 08:15 pm - 09:45 pm 
ROOM B  Jr ADV Comp
 Acro Choreo 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Inter Found
 Ballet 

 06:00 pm - 07:15 pm 
 Junior Comp
 Tap Choreo 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Advanced 1
 Ballet 

 08:15 pm - 09:45 pm 
ROOM C  Grade 1/2
 Ballet 

 04:45 pm - 05:45 pm 
 Jr 2/3 Jazz 
 05:45 pm - 06:30 pm 
 Jr 2/3 Tap 
 06:30 pm - 07:15 pm 
 Grade 3 Ballet 
 07:15 pm - 08:15 pm 
ROOM D  Jr 2/3 Jazz 
 05:00 pm - 05:45 pm 
 Mini Comp Acro
 Tech 

 06:00 pm - 06:45 pm 
 Mini Comp Tap
 Choreo 

 06:45 pm - 07:30 pm 
 Junior Acro
 Tech (age 8-12) 

 07:30 pm - 08:15 pm 
 Junior Acro
 Tech (age 8-12) 

 08:15 pm - 09:00 pm 
IDEATION UNIT  Inter/Sr Comp
 Jazz Choreo 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Int
 Lyrical/Contemp Tech 

 06:00 pm - 07:15 pm 
 Sr Comp
 Contemp Choreo 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 
Wednesday
ROOM A  Inter/Sr Comp
 Tap Choreo 

 04:30 pm - 05:30 pm 
 Pre Inter Comp
 Acro Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Pre Inter Comp
 Jazz Choreo 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Inter Comp
 Contemp Choreo 

 08:00 pm - 09:15 pm 
ROOM B  Pre-Inter
 Comp Tap Technique 

 05:00 pm - 06:00 pm 
 Mini Comp Jazz
 Choreo 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Tween Pre Comp
 Jazz Choreo 

 07:15 pm - 08:00 pm 
 INTER. FOUND.
 BALLET 

 08:00 pm - 09:15 pm 
ROOM C  Grade 4 Ballet 
 05:00 pm - 06:00 pm 
 Jr Comp Tap
 Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Grade 2 Ballet 
 07:00 pm - 08:00 pm 
 Adult Yoga 
 08:00 pm - 09:00 pm 
ROOM D  Mini Comp Tap
 Technique 

 05:15 pm - 06:00 pm 
 Pre Inter Acro
 Tech 

 06:00 pm - 07:00 pm 
 Jr Pre Comp
 Jazz Tech age 9-12 

 07:15 pm - 08:15 pm 
 Jr Pre Comp Tap
 Tech age 9-12 

 08:15 pm - 09:00 pm 
IDEATION UNIT  Grade 1/2
 Ballet 

 04:30 pm - 05:30 pm 
 Advanced 1
 Ballet 

 05:30 pm - 07:00 pm 
 Junior Comp
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 08:00 pm 
 Sr
 Lyr/Contemporary 

 08:00 pm - 09:15 pm 
 
Thursday
ROOM A  Adv Acro
 Techique 

 04:30 pm - 06:00 pm 
 Jr/Tween Comp
 Tap Choreo 

 06:00 pm - 06:45 pm 
 Inter/Sr Comp
 Jazz Technique 

 07:00 pm - 08:30 pm 
 Inter/Sr Comp
 Tap Tech 

 08:30 pm - 09:30 pm 
ROOM B  Advanced 2
 Ballet 

 03:15 pm - 04:30 pm 
 Mini Comp
 Lyrical Tech 

 04:30 pm - 05:15 pm 
 Mini Comp Jazz
 Technique 

 05:15 pm - 06:15 pm 
 Inter/Sr
 Conditioning 

 06:15 pm - 07:00 pm 
 Jr Pre Comp
 Jazz Choreo 

 07:00 pm - 07:45 pm 
 Tween Pre Comp
 Lyrical Choreo 

 07:45 pm - 08:30 pm 
ROOM C  Grade 4/5
 Ballet 

 04:45 pm - 05:45 pm 
 Grade 1 Ballet
 (age 6-8) 

 05:45 pm - 06:45 pm 
 Grade 2 Ballet 
 06:45 pm - 07:45 pm 
 Grade 3 Ballet 
 07:45 pm - 08:45 pm 
ROOM D  Junior 2 Tap 
 04:30 pm - 05:15 pm 
 Junior 2 Jazz 
 05:15 pm - 06:00 pm 
 Mini Acro age
 5-8 

 06:00 pm - 06:45 pm 
 Tween/Teen
 Jazz Tech 

 07:00 pm - 07:45 pm 
IDEATION UNIT
 
Friday
ROOM A  Choreography 
 04:00 pm - 09:00 pm 
ROOM B  Kindertap
 (age 4 & 5) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Kinderjazz
 (age 4-5) 

 05:00 pm - 05:30 pm 
 Mini Pre Comp
 Tap Choreo 

 05:30 pm - 06:15 pm 
 Grade 1/2
 Ballet 

 06:15 pm - 07:15 pm 
 Jr Pre Comp
 Lyrical (age 8-12) 

 07:15 pm - 08:00 pm 
ROOM C  Budding
 Ballerinas/Creative Movement (age
 2-3) 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Kinderballet
 (age 4-5) 

 05:00 pm - 05:45 pm 
 Beg/Pre-Jr
 Tap (age 6-9) 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 Beg/Pre Jr
 Jazz (ages 6-9) 

 06:30 pm - 07:15 pm 
ROOM D  Budding
 Ballerinas/Creat Movement (age
 2-3) NEW 

 04:30 pm - 05:00 pm 
 Jr 1 Tap (age
 7-10) 

 05:00 pm - 05:45 pm 
 Jr 1 Jazz (age
 7-10) 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 Jr 1 Jazz (age
 7-10) 

 06:30 pm - 07:15 pm 
IDEATION UNIT  Mini Pre Comp
 Acro 

 04:45 pm - 05:30 pm 
 Mini Acro age
 5-8 

 05:45 pm - 06:30 pm 
 

Saturday
ROOM A     Pre Inter Comp
 Acro Tech 

 09:30 am - 10:30 am 
 Adv Comp Acro
 Choreo 

 10:30 am - 11:30 am 
 Jr ADV Comp
 Acro Tech 

 11:30 am - 12:30 pm 
ROOM B     Jr Comp
 Contemp Tech (8 weeks
 only) 

 10:30 am - 11:30 am 
 Mini Comp Acro
 Choreo 

 12:30 pm - 01:15 pm 
ROOM C     Budding
 Ballerinas/Creative Movement (age
 2-3) 

 10:00 am - 10:30 am 
 Grade 1 Ballet
 (age 6-8) 

 10:30 am - 11:30 am 
 Kinderballet
 (age 4-5) 

 11:30 am - 12:15 pm 
ROOM D     Kinderjazz
 (age 4-5) 

 09:30 am - 10:00 am 
 Kindertap
 (age 4 & 5) 

 10:00 am - 10:30 am 
 Mini Acro age
 5-8 

 10:30 am - 11:15 am 
IDEATION UNIT